czwartek, 11 września 2014

UAP/UFO w pobliżu samolotu pasażerskiego?

Od kilku dni samoloty lądujące na lotnisku Chopina w Warszawie wykorzystywały korytarz powietrzny nieopodal osiedla Tarchomin, w okolicach którego mieszkam. Lecące tym korytarzem samoloty widać jak na przysłowiowej dłoni, ponieważ znajdują się nie wyżej niż 2,500 m nad ziemią. Po dłuższej przerwie w obserwacjach śledziłem samoloty na flightradar.pl i tam też zauważyłem samolot kierujący się w moją
stronę, tj. w stronę dzielnicy Białołęka.Postanowiłem wykorzystać tę okazję do zrobienia paru zdjęć latającej maszynie z mojego balkonu, nie nastawiając się na cokolwiek, ot zwykłe tzw. spotterskie ujęcie, a w potocznym języku spotterów "przelotówka" na niskiej wysokości. To co zobaczyłem na trzech zdjęciach przerosło moje najśmielsze oczekiwania, w pierwszej chwili wręcz oniemiałem, ponieważ już bardzo dawno nie udało się nic "upolować", mówiąc żargonem łowców UFO.

Serię w sumie 8 zdjęć wykonałem dnia 8 września 2014 roku (poniedziałek) w kierunku płn - wsch., celując w samolot znajdujący się około 50 stopni kątowych nad horyzontem.
W pierwszej kolejności zrobiłem 3 seryjne zdjęcia, na których jak się później okazało znajdował się obiekt, następnie po 4 sekundowej przerwie wykonałem kolejną serię 2 zdjęć i po kolejnych 2 sekundach przerwy ostatnią już serię 3 zdjęć.


Fotografie zostały poczynione aparatem Nikon 7100 wraz z podpiętym do niego obiektywem nikkor 55-300vr. Wszystkie 8 zdjęć zrealizowałem na maksymalnej ogniskowej 300 mm, przy przesłonie f/8 oraz iso 100.
Na pierwszy rzut oka obiekt wydaje się idealnie kulisty lecz po zbliżeniu (pomimo poruszenia) kształt okazuje się delikatnie "gruszkowaty". Teoretycznie balon czy lampion w locie mógłby ulec zniekształceniom ale zwłaszcza w drugim przypadku podejrzewam, że lampion zostałby przeze mnie zauważony głównie z powodu nie osiągania przez niego dużych prędkości.


Sprawa pozostaje nie rozwiązana, nie jestem bowiem w stanie stwierdzić na 100% czy ów obiekt nie był przelatującym balonikiem, pomimo, że w momencie robienia zdjęć niczego innego oprócz samolotu nie zauważyłem.

2 komentarze: