wtorek, 20 października 2015

Nocne światła nad Raciborzem - apel do świadków

Otrzymałem dosyć interesujące zdjęcia świateł w formacji z nad Raciborza, wykonane 28 września o godzinie 5:25-5:30 przez przypadkowego przechodnia, udającego się do pracy.

 Zdjęcia wykonano za pomocą telefonu, świadek zaś widział obiekty gołym okiem. 
Oto jego relacja:

"Tak zauważyłem to gołym okiem. Idąc ul. Długą w Raciborzu rozglądałem się za Księżycem, jednak dopiero po wejściu  na rynek zauważyłem Księżyc i te obiekty, które przypominały swym światłem gwiazdy z tą różnicą, że były one sporo większe, w życiu takich nie widziałem. Obserwowałem około 5 minut bo spieszyłem się na autobus do pracy. Przez cały ten czas zdawały się nie poruszać, nie migotały, nie gasły, to było mniej więcej o 5:25 lub 5:30 28 września 2015 roku. Zdjęcia robiłem z lampą, pózniej w trybie nocnym, aparat 8 megapixeli"Po otrzymaniu tego maila przyjrzałem się zdjęciom dokładniej i zauważyłem, że nie wszystko się zgadza - światła delikatnie zmieniły swą pozycję, jednak mogło to umknąć obserwatorowi w trakcie, gdy zmieniał parametry w telefonie. Oto dalsza część korespondencji:

"Kiedy obserwowałem to odniosłem wrażenie, że względem siebie nie zmieniały położenia, to wiem na pewno, podobnie jak gwiazdozbiory. Jednak kiedy patrzyłem na telefon od czasu do czasu to mogło zmienić pozycję, ale pozycje względem siebie były takie same i nie ruszało się kiedy na to patrzyłem. Dopiero teraz na zdjęciach widzę, że ten drugi obiekt od ostatniego się pojawił, nie widziałem tego na żywo bo być może akurat patrzyłem jak przybliżam na komórce albo zmieniłem ustawienia na nocny tryb? Te dwa ostatnie zdjęcia ze zbliżenia widać również tak, jak piszę, że względem siebie nie zmieniły pozycji, mam na myśli tego z lewej, którego nie zauważyłem, że na żywo się pojawił i ostatniego z prawej. Pamiętam dobrze, że starałem się wypatrzyć czy to się porusza ale stwierdziłem, że nie rusza się. W aparacie telefonu mam zbliżenie 4x."

Zdjęcia nocne są dość trudnym do analizy materiałem, jednak mimo wszystko światła te wyglądają intrygująco. Gdy spytałem spytałem o wygląd świateł w kontekście ewentualnego podobieństwa do lampionów, świadek odpowiedział, że w przeciwieństwie do lampionów (które widywał) te światła były "pełne".
Wczesna godzina obserwacji również nie wskazuje na lampiony, ponieważ o tej porze większość ludzi jeszcze śpi, bądź dopiero wstaje do pracy, lampiony zaś puszczane są przeważnie w godzinach wieczornych podczas imprez.


Jeśli ktoś również widział te światła, bardzo proszę o kontakt mailowy.


3 komentarze: